HU0301000000G
HU0301000000G
Part Number: HU0301000000G
Product Classification: Headers, Plugs and Sockets
Manufacturer: Amphenol Anytek
Description: TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Number of Levels 1
  • Pitch 0.200" (5.08mm)
  • Current - IEC -
  • Voltage - UL 300 V
  • Ingress Protection -
  • Wire Strip Length -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Number of Positions 3
  • Positions Per Level 3
  • Header Orientation -
  • Contact Tail Length -
  • Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Type Plug, Female Sockets
  • Plug Wire Entry 180°
  • Current - UL 15 A
  • Screw Size M3
  • Insulation Height 0.618" (15.70mm)
  • Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
  • Contact Mating Finish Tin
  • Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
  • Operating Temperature -40°C ~ 115°C
  • Wire Gauge or Range - mm² 0.14-4mm²
  • Torque - Screw 0.6 Nm (5.3 Lb-In)