HTEH20161T-2R2MSR
HTEH20161T-2R2MSR
Part Number: HTEH20161T-2R2MSR
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Delta Electronics/Cyntec
Description: IND SMD 2.2UH HOT PRESSED CHOKE
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Type -
  • DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
  • Inductance 2.2 µH
  • Current - Saturation (Isat) 2.9A
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current Rating (Amps) 2.7 A
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)