HSX-1T1005DE
HSX-1T1005DE
Part Number: HSX-1T1005DE
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: Ohmite
Description: 10 MEG HERMETICALLY SEALED
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Power (Watts) 1W
  • Temperature Coefficient 100ppm/°C
  • Operating Temperature -30°C ~ 75°C
  • Resistance 10 MOhms
  • Composition Ceramic
  • Features High Voltage, Moisture Resistant
  • Tolerance ±0.25%
  • Size / Dimension 0.201" Dia x 0.551" L (5.10mm x 14.00mm)