HSS600T01
HSS600T01
Part Number: HSS600T01
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 600 Amps rated open loop Hall ef
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Current - Supply (Max) 15mA
  • Response Time 5µs
  • Accuracy ±1%
  • Linearity ±1%
  • Sensitivity -
  • Output Analog Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Voltage - Supply ±15V
  • Current - Sensing 600A
  • Frequency DC ~ 25kHz