HS52-100MF
HS52-100MF
Part Number: HS52-100MF
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: 3RLab, Inc.
Description: RES 100 MOHM 1% 3W AXIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Composition Thick Film
  • Power (Watts) 3W
  • Tolerance ±1%
  • Resistance 100 mOhms
  • Temperature Coefficient 75ppm/°C
  • Features Non-Inductive
  • Size / Dimension 0.315" Dia x 2.047" L (8.00mm x 52.00mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 195°C