HS100F1R5F200MMM372
HS100F1R5F200MMM372
Part Number: HS100F1R5F200MMM372
Product Classification: Chassis Mount Resistors
Manufacturer: Ohmite
Description: 100 WATT AL HOUSED LEADED 1.5OH
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Resistance 1.5 Ohms
  • Operating Temperature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Tolerance ±1%
  • Temperature Coefficient ±100ppm/°C
  • Composition Wirewound
  • Lead Style Solder Lugs
  • Power (Watts) 100W
  • Coating, Housing Type Aluminum
  • Mounting Feature Flanges
  • Package / Case Axial, Box
  • Features Pulse Withstanding
  • Height - Seated (Max) 0.949" (24.10mm)
  • Size / Dimension 2.567" L x 1.870" W (65.20mm x 47.50mm)