HPS20K800-400V
HPS20K800-400V
Part Number: HPS20K800-400V
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: B&K Precision
Description: HIGH POWER PROGRAMMABLE DC POWER
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Type Bench (AC to DC)
  • Number of Characters -
  • Display Type Analog
  • Current - Output 0 ~ 25A
  • Voltage - Supply 360 ~ 440VAC
  • Size / Dimension 24.200" L x 19.000" W x 5.300" H (614.68mm x 482.60mm x 134.62mm)
  • Features LAN, Programmable, RS-232
  • Power (Watts) 20000W
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 10mV; 10mA
  • Voltage - Output 0 ~ 800V
  • Voltage Regulation - Line 160mV
  • Voltage Regulation - Load 420mV
  • Current Regulation - Line 5mA
  • Current Regulation - Load 33mA
  • Ripple 350mV p-p, 150mV rms