HPR2504705Z10
HPR2504705Z10
Part Number: HPR2504705Z10
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Nextek
Description: HIGH-CURRENT FEEDTHROUGH FILTER,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Rated 100V
  • Mounting Type Bolt Mount
  • Current 250 A
  • Package / Case Axial - Threaded Terminals
  • Values C = 4.7µF
  • Size / Dimension 1.250" Dia x 4.000" L (31.75mm x 101.60mm)