HPR1406803Z1K
HPR1406803Z1K
Part Number: HPR1406803Z1K
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Nextek
Description: HIGH-CURRENT FEEDTHROUGH FILTER,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Rated 1000V (1kV)
  • Mounting Type Bolt Mount
  • Package / Case Axial - Threaded Terminals
  • Current 140 A
  • Values C = 0.068µF
  • Size / Dimension 0.996" Dia x 2.626" L (25.30mm x 66.70mm)