HP15P12CC
HP15P12CC
Part Number: HP15P12CC
Product Classification: Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer: Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Description: 1500VDC 12A 20X65MM PV FUSE CC
  • Response Time -
  • Current Rating (Amps) 12A
  • Voltage Rating - DC 1.5 kVDC
  • Size / Dimension 0.890" Dia x 4.564" L (22.61mm x 115.93mm)