HP15P10CC
HP15P10CC
Part Number: HP15P10CC
Product Classification: Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer: Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Description: 1500VDC 10A 20X65MM PV FUSE CC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -
  • Voltage Rating - AC -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Fuse Type Cartridge
  • Response Time -
  • Current Rating (Amps) 10A
  • Class -
  • Mounting Type In Line
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA
  • Applications Solar (Photovoltaic)
  • Package / Case Cartridge, Inline, Double Ended
  • Approval Agency CE, CSA, UKCA, UL
  • Voltage Rating - DC 1.5 kVDC
  • Size / Dimension 0.890" Dia x 4.564" L (22.61mm x 115.93mm)