HMC413QS16GETR
HMC413QS16GETR
Part Number: HMC413QS16GETR
Product Classification: RF Amplifiers
Manufacturer: Hittite
Description: IC AMP CELL 1.6-2.2GHZ 16QSOP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package 16-QSOP-EP
  • Gain 23dB
  • RF Type Cellular
  • P1dB 27dBm
  • Noise Figure 5.5dB
  • Frequency 1.6GHz ~ 2.2GHz
  • Package / Case 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Voltage - Supply 2.75V ~ 5V
  • Current - Supply 270mA
  • Test Frequency 1.7GHz ~ 2GHz