HM24-1B69-06
HM24-1B69-06
Part Number: HM24-1B69-06
Product Classification: Reed Relays
Manufacturer: Standex-Meder Electronics
Description: HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1B
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Material -
  • Termination Style PC Pin
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Coil Voltage 24VDC
  • Coil Type Non Latching
  • Seal Rating -
  • Must Operate Voltage 18 VDC
  • Operate Time 3 ms
  • Contact Rating (Current) 3 A
  • Coil Current 24 mA
  • Must Release Voltage 2 VDC
  • Coil Resistance 1 kOhms
  • Contact Form SPST-NC (1 Form B)
  • Release Time 1.5 ms
  • Switching Voltage 10000VAC, 10000VDC - Max