HK100T09
HK100T09
Part Number: HK100T09
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 100 Amps rated Split core Hall e
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Current - Supply (Max) 25mA
  • Accuracy ±2%
  • Linearity ±1%
  • Sensitivity -
  • Output Analog Voltage
  • Response Time 3µs
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Voltage - Supply ±15V
  • Current - Sensing 100A
  • Sensor Type Hall Effect
  • Frequency DC ~ 20kHz