HK050T09
HK050T09
Part Number: HK050T09
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 50 Amps rated Split core Hall ef
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Panel Mount
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Accuracy ±2%
  • Voltage - Supply 15V
  • Output Analog Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Current - Sensing 50A
  • Sensor Type Open Loop
  • Linearity 1%
  • Frequency DC ~ 20kHz