HJ400T02-CB10
HJ400T02-CB10
Part Number: HJ400T02-CB10
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 400 Amps rated Split core Hall e
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Response Time -
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Voltage - Supply 5V
  • Accuracy ±2%
  • Linearity ±1%
  • Sensitivity -
  • Output Analog Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Current - Supply (Max) 18mA
  • Current - Sensing 400A
  • Sensor Type Hall Effect
  • Frequency DC ~ 20kHz