HFI-201209-2N2S
HFI-201209-2N2S
Part Number: HFI-201209-2N2S
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Jaro Components Inc.
Description: FIXED IND 2.2NH 300MA 100MOHM SM
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Discontinued at
  • Shielding Unshielded
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Current Rating (Amps) 300 mA
  • DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test 100 MHz
  • Q @ Freq 10 @ 100MHz
  • Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
  • Inductance 2.2 nH
  • Tolerance ±0.3nH
  • Material - Core Ceramic
  • Frequency - Self Resonant 4GHz
  • Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)