HFI-100505-3N9S
HFI-100505-3N9S
Part Number: HFI-100505-3N9S
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Jaro Components Inc.
Description: FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 300 mA
  • Inductance Frequency - Test 100 MHz
  • DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Tolerance ±0.3nH
  • Q @ Freq 8 @ 100MHz
  • Inductance 3.9 nH
  • Material - Core Ceramic
  • Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
  • Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
  • Frequency - Self Resonant 4GHz