HE500T02
HE500T02
Part Number: HE500T02
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 500 A rated closed loop Hall eff
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C
  • Current - Supply (Max) -
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Linearity ±0.1%
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Response Time 1µs
  • Current - Sensing 500A
  • Accuracy ±0.6%
  • Voltage - Supply ±15V ~ 24V
  • Frequency DC ~ 100kHz
  • Sensor Type Hall Effect
  • Output Current
  • Sensitivity 0.2mA/A