HE24-2A83
HE24-2A83
Part Number: HE24-2A83
Product Classification: Reed Relays
Manufacturer: Standex-Meder Electronics
Description: HIGH VOLTAGE REED RELAY. FORM 2A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Material -
  • Termination Style PC Pin
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Coil Voltage 24VDC
  • Coil Type Non Latching
  • Contact Form DPST-NO (2 Form A)
  • Seal Rating -
  • Must Operate Voltage 18 VDC
  • Operate Time 3 ms
  • Contact Rating (Current) 3 A
  • Must Release Voltage 2 VDC
  • Switching Voltage 7500VAC, 7500VDC - Max