HE100T04
HE100T04
Part Number: HE100T04
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: ELECTROHMS
Description: 100 Amps rated closed loop Hall
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Supply (Max) -
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Linearity ±0.1%
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Voltage - Supply ±12V ~ 15V
  • Current - Sensing 100A
  • Response Time 1µs
  • Frequency DC ~ 100kHz
  • Sensitivity 0.5mA/A
  • Accuracy ±0.8%