HDC50M5R7000/AA
HDC50M5R7000/AA
Part Number: HDC50M5R7000/AA
Product Classification: D-Sub Connector Assemblies
Manufacturer: Positronic
Description: CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Contact Finish Gold
  • Number of Positions 50
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Connector Style D-Sub
  • Connector Type Plug, Male Pins
  • Contact Type Signal
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Wire Gauge -
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Contact Material Copper Alloy
  • Number of Rows 3
  • Flange Feature Housing/Shell (4-40)
  • Termination Solder
  • Color Green
  • Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
  • Features Mounting Brackets
  • Contact Form Machined
  • Current Rating (Amps) 7.5A
  • Voltage Rating 300V
  • Backset Spacing 0.283" (7.20mm)