HDA1010WPTM-HDMI
HDA1010WPTM-HDMI
Part Number: HDA1010WPTM-HDMI
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Hantronix Inc
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Backlight Without Backlight
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 10.1" (256.54mm)
  • Dot Pixels 1280 x 800 (WXGA1)
  • Interface HDMI, USB
  • Viewing Area 218.00mm W x 136.60mm H
  • Controller Type ILI2511
  • Dot Pitch 0.17mm W x 3.10mm H