HC4B075391HT
HC4B075391HT
Part Number: HC4B075391HT
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Quantic Evans
Description: Wet Tantalum
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Lifetime @ Temp. -
  • Ratings -
  • Manufacturer Size Code B
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Axial, Can
  • Capacitance 390 µF
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Type Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated 45 V
  • Size / Dimension 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)