HC3D125471HT
HC3D125471HT
Part Number: HC3D125471HT
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Quantic Evans
Description: Wet Tantalum
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Lifetime @ Temp. -
  • Ratings -
  • Manufacturer Size Code D
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Axial, Can
  • Capacitance 470 µF
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Type Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated 75 V
  • Size / Dimension 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)