HATF903CEAC120-ISN
HATF903CEAC120-ISN
Part Number: HATF903CEAC120-ISN
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPDT 40A 120V
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Contact Material Silver Alloy
  • Coil Current 40 mA
  • Coil Insulation Class F
  • Coil Voltage 120VAC
  • Seal Rating Sealed - Flux Protection
  • Must Operate Voltage 96 VAC
  • Operate Time 30 ms
  • Contact Rating (Current) 40 A
  • Must Release Voltage 12 VAC
  • Operating Temperature 0°C ~ 85°C
  • Switching Voltage 277VAC