HATF903ASDC12
HATF903ASDC12
Part Number: HATF903ASDC12
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPST 30A 12V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Release Voltage 1.2 VDC
  • Release Time 10 ms
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Operate Time 15 ms
  • Contact Material Silver Alloy
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Must Operate Voltage 9 VDC
  • Contact Rating (Current) 30 A
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Insulation Class F
  • Coil Current 77.4 mA