HATF902AEAC120-ISN
HATF902AEAC120-ISN
Part Number: HATF902AEAC120-ISN
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPST 40A 120V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Coil Type Non Latching
  • Seal Rating Sealed - Fully
  • Release Time 10 ms
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Operate Time 15 ms
  • Contact Material Silver Alloy
  • Coil Current 40 mA
  • Coil Insulation Class F
  • Coil Voltage 120VAC
  • Must Operate Voltage 96 VAC
  • Contact Rating (Current) 40 A
  • Must Release Voltage 12 VAC
  • Switching Voltage 277VAC