HAG01FASDC12
HAG01FASDC12
Part Number: HAG01FASDC12
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPST 160A 12V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Termination Style PC Pin
  • Coil Type Non Latching
  • Seal Rating Sealed - Fully
  • Coil Voltage 12VDC
  • Release Time 10 ms
  • Must Release Voltage 0.6 VDC
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Contact Material Silver Alloy
  • Must Operate Voltage 9 VDC
  • Coil Insulation Class F
  • Operate Time 30 ms
  • Coil Current 208 mA
  • Contact Rating (Current) 160 A
  • Switching Voltage 277VAC, 800VAC