GYB1K560MCW1GS
GYB1K560MCW1GS
Part Number: GYB1K560MCW1GS
Product Classification: Aluminum - Polymer Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Description: 80V 56F HYBRID POLYMER CHIP CHIP
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Lead Spacing -
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Applications Automotive
  • Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
  • Capacitance 56 µF
  • Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz
  • Voltage - Rated 80 V
  • Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm