GVB-8-PB-12V-PCB MPPT
GVB-8-PB-12V-PCB MPPT
Part Number: GVB-8-PB-12V-PCB MPPT
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Genasun
Description: 8A MPPT Solar Boost Controller
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Approval Agency -
  • Termination Style Screw Terminal
  • Weight -
  • Battery Cell Size -
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Voltage - Input 5V ~ 12V
  • Features LED Indicator
  • Charge Time -
  • Voltage - Nominal 12V
  • Charge Current - Max 8A
  • Type Solar Charger
  • Power - Max 105W
  • Size / Dimension 5.50" L x 2.50" W x 1.20" H (139.7mm x 63.5mm x 30.5mm)