GV-5-PB-12V
GV-5-PB-12V
Part Number: GV-5-PB-12V
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Genasun
Description: 5A MPPT Solar Buck Controller
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Cells 4
  • Weight -
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Battery Cell Size 12V
  • Termination Style Terminal Block
  • Charge Time 2 Hrs
  • Charge Current - Max 5A
  • Voltage - Nominal 12V
  • Power - Max 65W
  • Type Solar Charger
  • Approval Agency CE, FCC
  • Voltage - Input 27V
  • Size / Dimension 4.30" L x 2.20" W x 0.90" H (109.22mm x 55.88mm x 22.86mm)