GUS350-12/R
GUS350-12/R
Part Number: GUS350-12/R
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: TDK-Lambda
Description: AC/DC CONVERTER 12V 350.4W
Packaging: Bulk
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Power (Watts) 350W
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 95%
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Current - Output 1 29.2 A
  • Features Remote On/Off, Universal Input
  • Applications ITE (Commercial), Laboratory
  • Standard Number 61010-1; 62368-1
  • Size / Dimension 5.00" L x 4.00" W x 1.61" H (127.0mm x 101.6mm x 41.0mm)