GTSM40N065D
GTSM40N065D
Part Number: GTSM40N065D
Product Classification: IGBT Modules
Manufacturer: Bruckewell
Description: IGBT WITH SBD, 650V, 40A, SOT-22
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • IGBT Type -
  • Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
  • Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
  • Supplier Device Package SOT-227
  • Power - Max 260 W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 40A
  • Configuration Three Level Inverter
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce 3000 pF @ 25 V