GT880P15D5
GT880P15D5
Part Number: GT880P15D5
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET P-CH 150V-30A 138W DFN5*6
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • FET Type P-Channel
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
  • Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 15A, 10V
  • Power Dissipation (Max) 138W (Tc)
  • Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3350 pF @ 75 V