GT06-111-049
GT06-111-049
Part Number: GT06-111-049
Product Classification: Pulse Transformers
Manufacturer: ICE Components, Inc.
Description: SMT GATE DRIVE TRANSFORMER
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade Automotive
  • Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Qualification AEC-Q200
  • Inductance 880µH
  • Transformer Type Gate Drive
  • Turns Ratio - Primary:Secondary 1:1:1
  • ET (Volt-Time) 49Vµs
  • Size / Dimension 0.430" L x 0.630" W (11.00mm x 16.00mm)