GT045N10Q
GT045N10Q
Part Number: GT045N10Q
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 100V 145A 208W TO-24
Packaging: Tube
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
  • Vgs (Max) ±20V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
  • Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
  • Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5800 pF @ 50 V
  • Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 145A (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 30A, 10V