GSK020A05
GSK020A05
Part Number: GSK020A05
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Brightworks Technology, Inc
Description: 5V Embedded AC/DC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 1 5V
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Weight -
  • Approval Agency CE
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Current - Output (Max) 4A
  • Power (Watts) 20 W
  • Efficiency 87%
  • Load Regulation ±1%
  • Line Regulation ±0.5%
  • Standard Number 62368-1
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
  • Size / Dimension 1.93" L x 0.94" W x 0.71" H (49.0mm x 24.0mm x 18.0mm)