GSFR74115
GSFR74115
Part Number: GSFR74115
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
Description: MOSFET, P-CH, SINGLE, -2.00A, -1
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • FET Type P-Channel
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
  • Package / Case SOT-23-6
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
  • Supplier Device Package SOT-23-6L
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 10 V
  • Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 741mOhm @ 1.2A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 244 pF @ 75 V