GSFN1016
GSFN1016
Part Number: GSFN1016
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
Description: MOSFET, N-CH, SINGLE, 16.00A, 10
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
  • Package / Case 8-PowerVDFN
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 600 pF @ 50 V
  • Power Dissipation (Max) 29.5W (Tc)
  • Supplier Device Package 8-PPAK (3.1x3.05)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 10A, 10V