GRP402425-3.8V-225MAH
GRP402425-3.8V-225MAH
Part Number: GRP402425-3.8V-225MAH
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: Grepow Inc.
Description: BATTERY LITH POLY 3.8V 225MAH
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Battery Cell Size -
  • Shelf Life -
  • Termination Style -
  • Capacity 225mAh
  • Standard Charge Current 200mA
  • Battery Chemistry Lithium Polymer
  • Voltage - Rated 3.8 V
  • Size / Dimension 0.99" L x 0.95" W x 0.16" H (25.1mm x 24.2mm x 4.1mm)
  • Discharge Rate 112.5mA