GPR720-56A
GPR720-56A
Part Number: GPR720-56A
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Brightworks Technology, Inc
Description: 56V Front End Rack Mount AC/DC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Number of Outputs 1
  • Efficiency 94%
  • Minimum Load Required No
  • Power (Watts) 720W
  • Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
  • Mounting Type Rack Mount
  • Type Front End
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 1 56V
  • Current - Output 1 12.8 A
  • Voltage - Isolation 3000 V
  • Voltage - Input 90 ~ 300 VAC
  • Approval Agency CE, CCC, cURus, TUV
  • Size / Dimension 10.22" L x 3.25" W x 1.58" H (259.5mm x 82.6mm x 40.1mm)