GPR600-54A
GPR600-54A
Part Number: GPR600-54A
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Brightworks Technology, Inc
Description: 54V Front End Rack Mount AC/DC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Number of Outputs 1
  • Efficiency 94%
  • Minimum Load Required No
  • Power (Watts) 600W
  • Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
  • Mounting Type Rack Mount
  • Type Front End
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 1 54V
  • Voltage - Isolation 3000 V
  • Voltage - Input 90 ~ 300 VAC
  • Current - Output 1 11.11 A
  • Approval Agency CE, CCC, cURus, TUV
  • Size / Dimension 7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.2mm)