GPIHV10DK
GPIHV10DK
Part Number: GPIHV10DK
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: GaNPower
Description: GaNFET N-CH 1200V 10A TO252
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A
  • Technology GaNFET (Gallium Nitride)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V
  • Vgs (Max) +7.5V, -12V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.5 nC @ 6 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 1.7V @ 3.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 105 pF @ 700 V