GPI6508DFIC
GPI6508DFIC
Part Number: GPI6508DFIC
Manufacturer: GaNPower
Description: IC GAN POWER 650V 8A DFN5X6
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Outputs 1
  • Operating Temperature -
  • Input Type Non-Inverting
  • Ratio - Input:Output -
  • Fault Protection -
  • Output Configuration -
  • Switch Type General Purpose
  • Output Type N-Channel
  • Interface PWM
  • Current - Output (Max) 7.5A
  • Supplier Device Package 8-QFN (5x6)
  • Package / Case 8-PowerVDFN
  • Rds On (Typ) 170mOhm
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.5V
  • Voltage - Load 650V