GPI65060DFC
GPI65060DFC
Part Number: GPI65060DFC
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: GaNPower
Description: GaNFET N-CH 650V 60A DFN8x8 cu
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A
  • Technology GaNFET (Gallium Nitride)
  • Package / Case 8-DFN
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V
  • Vgs (Max) +7.5V, -12V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 3.5mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 6 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 420 pF @ 400 V
  • Supplier Device Package 8-DFN (8x8)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 6A, 12V