GPI65030TO5L
GPI65030TO5L
Part Number: GPI65030TO5L
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: GaNPower
Description: GaNFET N-CH 650V 30A TO263-5L
  • FET Type N-Channel
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
  • Technology GaNFET (Gallium Nitride)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V
  • Vgs (Max) +7.5V, -12V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 3.5mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.8 nC @ 6 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 241 pF @ 400 V