GPFA201-4002A001A1AA
GPFA201-4002A001A1AA
Part Number: GPFA201-4002A001A1AA
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: Greenconn
Description: PIN HEADER, BOARD-TO-BOARD, 2.00
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Rows 2
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Applications -
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Contact Type Male Pin
  • Style Board to Board
  • Shrouding Unshrouded
  • Fastening Type Push-Pull
  • Contact Shape Square
  • Contact Finish - Post Gold
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Insulation Color Black
  • Mated Stacking Heights -
  • Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
  • Contact Finish Thickness - Post Flash
  • Insulation Height 0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions 80
  • Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Voltage Rating 250VAC/DC
  • Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
  • Contact Finish Thickness - Mating Flash
  • Overall Contact Length 0.346" (8.80mm)