GP50-1000-FTW
GP50-1000-FTW
Part Number: GP50-1000-FTW
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: RCD Components
Description: RES METAL FILM 1%
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Resistance 100 Ohms
  • Composition Metal Film
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 0.125W, 1/8W
  • Temperature Coefficient 100ppm/°C
  • Operating Temperature -55°C ~ 160°C
  • Size / Dimension 0.067" Dia x 0.134" L (1.70mm x 3.40mm)