GKG3R015
GKG3R015
Part Number: GKG3R015
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: EW Electronics
Description: CAP TRIMMER 1-3PF 100V TH
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
  • Voltage - Rated 100 V
  • Dielectric Material Ceramic
  • Adjustment Type Top
  • Capacitance Range 1 ~ 3pF
  • Q @ Freq 300 @ 1MHz